Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka

Ikebana

W naszej ofercie posiadamy spotkania przybliżające japońską sztukę układania kwiatów – ikebanę. Naszą ofertę dostosowujemy do potrzeb klientów. Jeżeli chcą Państwo bliżej zapoznać się z tą sztuką zapraszamy na nasze kursy i pokazy. Spotkania z ikebaną to również ciekawy pomysł na spotkania firmowe oraz integracyjne.

ikebana, imprezy firmowe Przykładem zainteresowania Japończyków światem natury jest ikebana – sztuka układania kwiatów, znana też pod nazwą kadō – „droga kwiatów”. Posiada ona ściśle ustalone zasady dotyczące kompozycji, doboru materiału roślinnego, a także przestrzeni w jakiej jest układana.

Prawdopodobnie ikebana znana była już przed VI wiekiem n.e., ale zbliżyła się do obecnej formy w okresie Muromachi (1333 – 1587). Rozwijała się równolegle i uzupełniała z innymi tradycyjnymi sztukami: ceremonią herbacianą, kaligrafią czy aranżacją ogrodów.

ikebana, imprezy firmoweWyróżniamy pięć podstawowych stylów ikebany: rikka, shōka, nageire, moribana i styl wolny. Ważną osobą, która wywarła duży wpływ na kadō, był Senkei Ikenobō - założyciel pierwszej w Japonii szkoły ikebany (XV wiek). Niedługo potem pojawili się kolejni naśladowcy (obecnie jest wiele różnych szkół). Mimo, iż kwiaty, nam Europejczykom kojarzą się raczej z kobiecą domeną, w Japonii od wieków znajdowały się wśród męskich zainteresowań – najpierw mnichów buddyjskich, później samurajów oraz arystokratów.

Rikka jest najstarszym z nich. Jej twórcą był prawdopodobnie sam Senkeia Ikenobō. Jest to styl formalny. Układano w ten sposób kwiaty na dworze cesarskim i w klasztorach buddyjskich. Współcześnie kompozycje rikka aranżuje się na specjalne okazje, np. Nowy Rok. Nageire to kompozycje swobodnie, lekkie w dość wysokich wazonach. Shōka, taka jak dziś układana jest od początku XIX wieku i reprezentuje styl klasyczny. Używamy w niej małych i średnich wazonów. Nie wymaga również dużej ilości roślin i kwiatów. Moribanę zaś układamy w płaskich naczyniach, a rośliny wbijamy w kenzan – metalową, kolczastą płytkę.Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka